Rejestracja karty SIM – wszystko co musisz wiedzieć.

gemalto-sim
blog.kaspersky.com

W związku z wprowadzaniem ustawy antyterrorystycznej tylko do 24 lipca kupicie kartę pre-paid bez konieczności natychmiastowej rejestracji. Ustawa przewiduje, że każdy właściciel karty przedpłaconej do końca stycznia będzie zmuszony zarejestrować swoją kartę SIM. Oczywiście nie dotyczy to osób, które skusiły się na abonament. W tej części artykułu przedstawimy wam wszystkie niezbędne informacje, które powinniście posiąść przed udaniem się do operatora. Natomiast w drugiej przedstawimy wam jak to wszystko wygląda w praktyce.

Jak teoretycznie ma przebiegać rejestracja?

Przy zakupie w sklepie sprzedawca miałby gromadzić dane kupującego korzystając z dowodu osobistego. W chwili obecnej nie jest wiadome jak odpowiednie służby miałyby z tych danych korzystać. Zakup karty u operatora wydaje się być prostszy i podobny do przykładu omówionego przed chwilą –  wystarczy, że udamy się do jednego z punktów, a tam po uiszczeniu odpowiedniej kwoty otrzymamy stosowną kartę. Oczywiście po podaniu swoich danych operatorowi, podobnie jak ma to miejsce przy wyborze abonamentu.

Czy zmiana ta jest dobra?

I tak i nie. Rządzący przekonują, że wprowadzenie obowiązkowej rejestracji pomoże w walce z terroryzmem. Mariusz Kamiński przekonuje, że zdecydowanie ułatwi to pracę odpowiednim organom i,  że omawiana sytuacja ma miejsce już w Niemczech czy Szwajcarii.

Zauważalnym minusem jest fakt, że utrudni to życie nie tylko obywatelom naszego kraju, ale i turystom. Dla przeciętnego Kowalskiego nie jest to trudne zadanie – po „wycieczce” do salonu wszystko będzie załatwione. Warto jednak pamiętać, że wielu turystów chcąc skorzystać z Internetu decyduje się na zakup kart pre-paid w odwiedzanym kraju. W porównaniu do ofert roamingowych są one znacznie tańsze i bardziej opłacalne. Niebezpieczną rzeczą wydaje się fakt, że kasjer może spisać dane podane przez konsumenta i wykorzystać je w niezbyt legalnym celu. Pozyskane informacje można przecież sprzedać.

a_simcard_mb_ubt
wikipedia

Bonusy!

Najwięksi operatorzy komórkowi, by zachęcić swoich użytkowników do rejestracji karty oferują im atrakcyjne bonusy. Dla przykładu – w Play konsument otrzyma w bonusie 100 zł i 10 GB mobilnego internetu. Jeśli w sieci rezyduje on dłużej niż rok, a mniej niż trzy lata, to Play zaoferuje mu od 200 do 300 zł. Co najlepsze, jeśli jest on w sieci powyżej 4 lat, to otrzyma 400 zł! Klienci Orange lub Nju Mobile dostaną aż 1000 darmowych minut i 10 GB internetu.

Akcja z bonusami może zadecydować o tym, który z operatorów stanie się czołowym dostawcą usług w Polsce.

Co z rejestracją kart osób, które nie ukończyły 18 lat?

Rejestrację kart dla dzieci, które mają nie więcej niż 13 lat będzie musiał przeprowadzić prawny opiekun. Młodzież posiadająca od 13 do 18 lat kartę SIM może zarejestrować samodzielnie, za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Czy warto zarejestrować się od razu po wejściu ustawy?

Według mnie – nie. Do końca roku mamy jeszcze sporo czasu i sporo może się zmienić. W tym czasie operatorzy mogą zaoferować atrakcyjniejsze bonusy dla klientów, więc jeśli komuś zależy na otrzymaniu lepszego prezentu, lepiej będzie jeśli chwilę zaczeka.

Reklamy

2 myśli na temat “Rejestracja karty SIM – wszystko co musisz wiedzieć.

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.