Następca CyanogenModa, czyli Lineage OS, będzie dostępny do pobrania już w ten weekend.

4ea858cfd942436989e352213a26a5be

Jak już wszyscy wiedzą, Cyanogen upadł, a to wszystko przez własną chciwość – firma chciała zbyt wiele zarabiać na swoim systemie, który przez lata był tworzony przez fanów Androida dla fanów Androida. W ostatnich miesiącach wszystko się posypało i od 21 dni usługi Cyanogena nie są już dostępne. Na szczęście znalazł się także spadkobierca całego pomysłu (tym razem bez usilnej próby zarabiania pieniędzy) – Lineage OS, który zaoferuje to co CyanogenMod tylko w lepszej formie.

W tym momencie strona następny Cyanogena (z niej będziecie mogli ściągać paczki .zip) jest dość pusta, jednak wszystkie informacje zostaną na niej zaktualizowane w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Ekipa odpowiedzialna za Lineage’a aktualnie planuje obsługę ponad 80 różnych urządzeń, a lista ta będzie oczywiście w przyszłości poszerzana. W przygotowaniach są dwie najnowsze wersje systemu Android, a mianowicie Marshmallow i Nougat. Aktualizacje Lingeage’a będą miały miejsce co tydzień. Warto wspomnieć o tym, że domyślnie w systemie nie będzie uprawnień SuperUsera – użytkownik będzie je mógł sam uruchomić za pomocą opcjonalnej paczki wymagającej instalacji przez recovery.

Ciekawą inicjatywą są eksperymentalne buildy, które umożliwią łatwą migrację z CyanogenModa w wersjach 13 i 14.1. Są to po prostu odpowiednio spreparowane paczki, tak by można je było wgrać za pomocą tzw. dirty flasha, czyli poprzez flash bez formatowania np. partycji systemowej. Dla każdego urządzenia będziecie je mogli znaleźć na stronie Lineage’a, ale pamiętajcie, że zalecaną metodą migracji i tak jest czysta instalacja.

Następcy Cyanogena liczą również na olbrzymie wsparcie społeczności, które było przecież jedną z głównych cech CyanogenModa – praktycznie każde urządzenie, jakie istnieje ma swoją odsłonę tego systemu. Oby w przypadku Lineage’a też tak było – ten ROM ma naprawdę ogromny potencjał i szkoda by było go zmarnować.

Źródło: AndroidAuthority

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.