Poradnik #13 – Jak wyświetlać obraz z telefonu lub tabletu na komputerze bez roota?

995042ad5fe64c9f9673420a9798000c
Fot.: xda-developers.com

Na pewno kiedyś widzieliście osoby, które transmitowały ekran swojego telefonu lub tabletu na komputerze. Powody takiej operacji mogą być różne – pomoże to deweloperom aplikacji, którzy nie będą w stanie ciągle przełączać się między komputerem a telefonem lub osobom, które podczas prezentacji chcą wesprzeć się obrazem ze smartfona. Możliwości są nieograniczone i naprawdę warto skorzystać z tej metody. Jednak jak tak w zasadzie udostępnić ekran urządzenia mobilnego do swojego komputera? Tego dowiecie się w tym poradniku.

Metoda z kablem USB

Wyświetlanie ekranu naszego smartfona na komputerze jest możliwe dwojako – przewodowo i bezprzewodowo. Obie metody mają zarówno wady jak i zalety, ale najpierw przedstawię wam tę pierwszą. Ogromnym plusem kabla USB jest dosłownie minimalne opóźnienie na komputerze, co oznacza, że dzięki temu sposobowi możemy nawet grać tak w gry wymagające sporego refleksu. Poniżej znaleźć możecie poradnik krok po kroku.

Co będzie potrzebne?

 • Kabel USB, za pomocą którego podłączycie swój telefon lub tablet do komputera,
 • Zainstalowana (na PC) przeglądarka Google Chrome wraz z dodatkiem Vysor (możecie go pobrać, klikając tutaj),
 • Smartfon lub tablet z włączonym debugowaniem USB (wyjaśnienie poniżej).

Jak włączyć debugowanie USB?

Debugowanie USB to specjalny tryb, który pozwala autoryzowanemu komputerowi na wykonywanie zaawansowanych akcji na urządzeniu – to właśnie dzięki tej opcji możliwe jest rootowanie Androida.

screenshot_20170211-202501

 1. Na początku musisz aktywować ukryte menu dla deweloperów. Aby to zrobić, przejdź do lokalizacji Ustawienia > Informacje o telefonie.
 2. Teraz wystarczy, że będziesz energicznie naciskał w okienko z napisem „Numer kompilacji”. Pojawi się komunikat, że Opcje programistyczne zostały dodane do Ustawień.
 3. Przejdź do tej zakładki i zlokalizuj opcję Debugowanie USB. Teraz wystarczy przesunąć suwak, a funkcja zostanie automatycznie uaktywniona. Gotowe!

Jak udostępniać ekran?

Udostępnianie ekranu jest już naprawdę proste – wystarczy, że zastosujecie się do poniższych kroków i wszystko pójdzie gładko.

 1. Uruchom aplikację Vysor, wpisując w systemową wyszukiwarkę nazwę programu. Zostanie on znaleziony jako zainstalowana aplikacja.
 2. Kliknij przycisk Find Devices, który znajduje się w górnej części interfejsu Vysora.
 3. Kolejnym krokiem jest wybranie podłączonego urządzenia – operacja ta wygląda jak na zrzucie ekranu umieszczonym poniżej.071d708d60b943009e8be5f508793937
 4. Vysor połączy się z twoim urządzeniem i zainstaluje na nim aplikację niezbędną do streamingu. W tym momencie wszystko jest już skonfigurowane, a telefon można obsługiwać nawet z komputera.

Zalety i wady Vysora

 • Za jego pomocą można obsługiwać telefon,
 • Obraz jest płynny i reaguje natychmiastowo,
 • Działa z Windowsem, Maciem i Linuxem,
 • Niektóre funkcje wymagają konta premium.

Metoda bezprzewodowa

W tym poradniku uwzględniam także metodę bezprzewodową, której sporą zaletą jest brak połączenia za pomocą kabla. Niestety, jej sporym minusem jest choćby spore opóźnienie w stosunku do akcji podejmowanych na telefonie i widoczne utraty klatek. Jeżeli jesteście chętni na udostępnianie ekranu bez żadnego wyposażenia, to zastosujcie się do poniższych kroków.

 1. Na komputerze z przeglądarką Chrome zainstalujcie dodatek AllCast Receiver (możecie go pobrać, klikając tutaj).
 2. Na waszym urządzeniu mobilnym zainstalujcie aplikację Mirror (możecie ją pobrać, klikając tutaj).
 3. Upewnij się, że komputer i telefon/tablet są podłączone do tej samej sieci WiFi.
 4. Uruchom program AllCast Receiver, a następnie aplikację Mirror.
 5. W aplikacji Mirror wybierz urządzenie, do którego chcesz się podłączyć. Początek nazwy komputera będzie wyglądał następująco: „Chrome @”.

Niestety interakcja z naszym telefonem nie jest możliwa podczas korzystania z programu Mirror. Jeżeli do z tego powodu chcieliście transmitować ekran telefonu do komputera, to musicie skorzystać z metody pierwszej.

Zalety i wady programu Mirror

 • Bezprzewodowe udostępnianie ekranu,
 • Brak opłat za korzystanie z usługi,
 • Widoczne zacięcia i opóźnienie w transmisji,
 • Brak możliwości obsługi telefonu za pomocą komputera,
 • Pływający na ekranie znak wodny.

Dziękuję Wam za przeczytanie poradnika, mam nadzieję, że okazał się dla Was pomocny. Jeśli mielibyście jakieś pytania, to śmiało piszcie w komentarzach – na pewno odpowiem.

 

Reklamy

11 myśli na temat “Poradnik #13 – Jak wyświetlać obraz z telefonu lub tabletu na komputerze bez roota?

 1. czy któraś z tych dwóch metod pozwala na nawiązywanie połączeń i rozmowę tel bezpośrednio na komputerze (mikrofon + głośniki), a może znacie jakąś inną aplikację która na to pozwala

  Lubię to

  1. Niestety żadna z aplikacji na to nie pozwala, jednak wystarczy podłączyć telefon za pomocą Bluetooth do komputera (tak by odtwarzał dźwięk) i coś takiego powinno być możliwe. Niestety bez mikrofonu, ale poszukam jeszcze sposobów.

   Lubię to

 2. Bardzo zasmucił mnie ten artykuł, wygląda na to, że jednak nie ma konkurencji dla asusowego pc-link. Nie dawno sprzedałem zenfona i wydawalo mi sie oczywiste, ze cos podobnego znajde. Niestety nie ma nic nawet w polowie tak uzytecznego 😦

  Lubię to

 3. Proponuje tu program MyPhoneExplorer. Aplikacja jest dostępna w sklepie play i jest darmowa. Instalujemy ją na kompie i na telefonie. Po podłączeniu USB można wyświetlić ekran tel na kompie i obsługiwać go za pomocą komputera. Mamy pełny dostęp do telefonu łącznie z możliwością sms i połączeń (tu jednak potrzebne są słuchawki wpięte do tel).

  Lubię to

 4. Jak próbuje zrobić to z kablem USB to aplikacja vysor nie widzi mojego urządzenia a robiłem krok po kroku wie ktoś czym to jest spowodowane ?

  Lubię to

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s