Poradnik #14 – Jak uratować zalany wodą telefon?

steps-to-save-your-water-damaged-phone
Fot.: Opera.com

Pomimo tego, że coraz więcej urządzeń wyprodukowanych od 2016 roku jest wodoodpornych, to w sklepach wciąż znaleźć można (często high-endowe) telefony, które odporności na tę ciecz nie posiadają. W takich wypadkach staramy się je zazwyczaj trzymać z dala od takich zagrożeń, ale jak wszyscy wiemy, wypadki się zdarzają. Wyobraźmy sobie sytuację taką, że wasz nowy telefon, który wodoodporny nie jest, wpada do wanny, toalety lub kałuży. Co zrobić w takim wypadku, a czego stanowczo nie robić? Tego dowiecie się w tym poradniku. Mam nadzieję, że nigdy się on wam nie przyda, ale i tak zapraszam do zapoznania się z nim – takie rzeczy, lepiej wiedzieć na przyszłość.

Pierwsze kroki

Pierwszym i zarazem niezwykle prozaicznym krokiem jest wyjęcie telefonu z wody. Porada ta może wydawać się śmieszna, ale chodzi tutaj przede wszystkim o czas – im dłużej urządzenie będzie przebywało w niesprzyjającym środowisku, tym szanse na jego uratowanie będą mniejsze.

Zaraz po wyjęciu telefonu z wody należy go wyłączyć. Możesz to zrobić na dwa sposoby – poprzez wyjęcie baterii (metoda zalecana, ale niektórych urządzeń nie da się łatwo otworzyć) lub zwyczajnie, przez odpowiednią opcję w systemie. Następnie uprzednio przygotowany telefon wystarczy wytrzeć do sucha i położyć na papierowych ręcznikach.

Czego robić nie należy

phone-in-water-1024x756
Fot.: lafayetterealestatenews.com

Czasem podczas próby ratowania naszego urządzenia możemy je przypadkowo uszkodzić. Zapoznajcie się z poniższą listą rzeczy, których nie wolno robić podczas takiej operacji, bo sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć.

  • Nie uruchamiaj telefonu, który przebywał w wodzie. Elektroniczne podzespoły bardzo się z nią nie lubią, więc włączenie urządzenia może zakończyć się dla niego tragicznie.
  • Nie podłączaj telefonu do ładowarki. To może być niebezpieczne!
  • Nie baw się telefonem, nie wciskaj żadnych przycisków, nie dmuchaj w porty. Takie operacje mogą spowodować przesuwanie się kropelek wody, co w efekcie może pogorszyć sprawę.
  • Nie podgrzewaj telefonu, na przykład za pomocą suszarki lub pieca (o mikrofalówce nawet nie wspominam, bo grozi to eksplozją). Gwałtowne podwyższenie temperatury może skutkować stopieniem się delikatnych połączeń pomiędzy podzespołami.

Jak pomóc swojemu urządzeniu?

fix_iphone_rice
Fot.: otterbox.com

Poniżej przedstawiam wam kilka ważnych kroków, które zalecam podjąć po kontakcie telefonu z wodą. Nie gwarantuję ich działania, ale prawdopodobnie po ich wykonaniu będzie tylko lepiej.

  1. Jeśli tylko jest taka możliwość, to otwórz obudowę swojego telefonu i wymontuj wszystkie jego elementy, które można bezproblemowo wyjąć (mówię to głównie o baterii, karcie microSD itp.). Następnie wytrzyj je za pomocą papierowych ręczników. Działanie to umożliwi szybsze wysuszenie urządzenia.
  2. Jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie technologii mobilnych, to możesz rozmontować swój telefon na poszczególne podzespoły. Jest to dużo efektywniejsza metoda, ale także bardzo niebezpieczna.
  3. Wodę z portów możesz również spróbować usunąć za pomocą niewielkiego odkurzacza o małej mocy – jest on w stanie wyssać wodę z otworów w telefonie.
  4. Ostatnim krokiem jest włożenie urządzenia do szczelnej torebki z ryżem. Dzięki swoim higroskopijnym właściwościom jest on w stanie „wyciągnąć” resztki kropelek wody z zalanego telefonu. Niestety ogromnym minusem tej metody jest czas – smartfon będzie musiał w nim poleżeć od dwóch do trzech dni. Oczywiście, zamiast ryżu możecie wykorzystać również torebki pochłaniające wilgoć.

Podsumowanie

Teraz nadszedł moment prawdy – po wykonaniu wszystkich powyższych (oraz być może dodatkowych) kroków na uratowanie telefonu trzeba sprawdzić, czy działa on poprawnie. W tym celu wystarczy wyjąć go z woreczka z ryżem i podłączyć do ładowarki – jeśli zobaczycie doskonale znany wam ekran wyświetlający procent naładowania baterii, to możecie już zacząć świętować, bo telefon prawdopodobnie będzie działał. Oczywiście wymaga on jeszcze kilku dni testów, bo nie wszystko może funkcjonować poprawnie, ale powinniście być dobrej myśli.

Dziękuję Wam za przeczytanie poradnika, mam nadzieję, że okazał się dla Was pomocny. Jeśli mielibyście jakieś pytania, to śmiało piszcie w komentarzach – na pewno odpowiem.

Źródło: androidauthority.com

 

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.