Bliżej Androida O #5 – nowa odsłona systemu Google zaoferuje ulepszoną weryfikację za pomocą SMS-a

android-oreo-1
Fot.: techcrunch

Z każdą zbliżającą się wersją Androida na łamach mojej strony odświeżam kategorię Bliżej Androida, w której pokazuję wam najciekawsze zmiany w kolejnych update’ach systemu, a na sam koniec udostępniam informacje na temat przewidywanego czasu aktualizacji dla wybranych producentów. W tym artykule pokażę wam bardzo ciekawą zmianę w Androidzie O, która znacznie ułatwi życie z aplikacjami wymagającymi potwierdzania numeru telefonu.

Weryfikacja numeru telefonu w najnowszej wersji Androida będzie usprawniona z powodu dedykowanego API, którego będą mogły użyć aplikacje, by pozyskać wysyłane przez SMS kody weryfikacyjne. Oznacza to, że przyznawanie sporej ilości programów uprawnienia READ_SMS, które pozwala na przeglądanie zawartości skrzynki odbiorczej, nie będzie konieczne.

SMS-Permission-300x126
Tak wygląda prośba aplikacji o nadanie uprawnień do czytania wiadomości SMS.  Fot.: XDA-Developers

Warto zaznaczyć, jak ta weryfikacja wygląda w tym momencie. Po podaniu aplikacji naszego numeru telefonu do wyboru są dwie opcje – pierwszą z nich jest ręczne przepisanie kodu do programu i zatwierdzenie rejestracji. Druga jest znacznie wygodniejsza dla użytkownika, ale osoby dbające o swoją prywatność mogą się nieco obawiać, gdyż jest to mianowicie nadanie programowi uprawnień do czytania naszych wiadomości SMS. Dzięki tej funkcji aplikacja może pobrać kod niezbędny do weryfikacji i automatycznie umieścić go na swoim miejscu. Wygląda to następująco (zrzuty ekranu pochodzą z portalu XDA-Developers):

Dlaczego system ten wymaga zmiany? Przede wszystkim stanowi pewne niebezpieczeństwo prywatnych danych użytkownika, ponieważ złośliwa aplikacja może uzyskać dostęp do SMS-ów właściciela urządzenia. A nawet jeśli kody przepisujemy ręcznie, to po pomyślnej rejestracji zaśmiecają one skrzynkę odbiorczą i trzeba je usuwać, gdyż po prostu nieładnie wyglądają.

Nowe API jest w stanie rozwiązać ten problem. Umożliwia ono powiadomienie systemu o tym, że wkrótce przyjdzie wiadomość SMS z kodem, na którą czeka aplikacja. Można to zrobić dzięki opcji PendingIntent o treści createAppSpecificSmsToken. Jak to działa? Gdy wcześnie wymieniona przeze mnie opcja zostaje utworzona, Android rozpoczyna poszukiwania za wiadomością SMS z kodem o określonej długości. Kiedy zostanie ona znaleziona, to kod automatycznie wysyłany jest do aplikacji i proces rejestracji jest szybko zakończony. Warto wspomnieć o tym, że wiadomość nie trafia nawet do skrzynki odbiorczej, co oznacza, że nie zaśmieca zwyczajnych SMS-ów.

Pomimo tego, że nie jest to bardzo rozbudowana funkcja, to na pewno warto o niej wspomnieć, ponieważ ułatwi życie ogromnej ilości użytkownikom, a zapewne zostanie pominięta podczas wymieniania funkcji Androida O. Warto pamiętać o niej, podczas kolejnej weryfikacji konta za pomocą wiadomości SMS.

Źródło: XDA-Developers
Reklamy

2 myśli na temat “Bliżej Androida O #5 – nowa odsłona systemu Google zaoferuje ulepszoną weryfikację za pomocą SMS-a

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.