Bliżej Androida O #4 – O tym, jak działają aktualizacje Androida oraz dlaczego Projekt Treble może rozwiązać poważny problem

android-o-599dd08d7342f4e305c1bd

Ogromnym problemem Androida jest sposób, w jaki dostarczane są aktualizacje dla dostępnych na rynku urządzeń – proces ten zajmuje mnóstwo czasu i zniechęca do tego systemu dość sporo osób. Szerzej o tym, jak powstają aktualizacje systemu, mogliście dowiedzieć się z tego artykułu. Dziś porozmawiamy sobie o tym, jak Projekt Treble, który zawarty będzie w Androidzie O, będzie miał szansę rozwiązać ten problem.

A więc pokrótce jak wygląda aktualny proces dostarczania aktualizacji? Najpierw trafiają one do korporacji odpowiedzialnych za jednostki obliczeniowe urządzenia (Qualcomm, MediaTek itp.). Firmy te modyfikują oprogramowanie tak, by współpracowało ono z najnowszymi funkcjami np. procesorów. Kolejnym krokiem jest przesłanie uprzednio przygotowanego systemu do producentów urządzeń mobilnych, by mogli wprowadzić swoje zmiany. Jeśli telefon będzie brandowany, to aktualizację czeka jeszcze jeden krok – podróż do operatora, który dokonuje kolejnych zmian w sofcie, często dodając własne programy. Jak widać, proces ten jest dość długi i skomplikowany i to między innymi dlatego zajmuje on tak dużo czasu.

android-o-project-treble

Projekt Treble, który umieszczony będzie w najnowszej wersji Androida, ominie wszystkie kroki wymienione powyżej i pozwoli na aktualizacje plików systemowych bez udziału osób trzecich. Umożliwia to nowy vendor, który znalazł się w najnowszej wersji systemu Google. Opcja ta powinna pozwolić na bardzo szybkie update’y w kluczowych sytuacjach (np. gdy wykryty zostanie ogromny exploit w systemie). Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie i Projekt Treble zawita w konsumenckiej wersji Androida O.

Jedna myśl na temat “Bliżej Androida O #4 – O tym, jak działają aktualizacje Androida oraz dlaczego Projekt Treble może rozwiązać poważny problem

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.