Google I/O 2017 – wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Dzień pierwszy

io17-social-1200x630-indigo

Google I/O co roku jest wspaniałym świętem dla fanów Androida i produktów Google – na tej konferencji możemy dowiedzieć się wszystkiego na temat planów tego internetowego giganta dotyczących rozwoju systemu z zielonym robocikiem oraz udoskonalania swoich usług. Natłok informacji, który pojawia się na Google I/O jest tak ogromny, że ciężko połapać się co jest ważne, a co nie. Właśnie dlatego postanowiłem przygotować ten artykuł, w którym przedstawię wszystkie najważniejsze informacje z tej konferencji, które są wartościowe dla osób mieszkających w Polsce (czyli pominiemy usługi przeznaczone nie na nasz rynek). Zapraszam do zapoznania się z moim artykułem.

Android jest dla nas priorytetem w przypadku konferencji Google I/O, także jemu przyjrzymy się najdokładniej. Na początek zapraszam was na podróż przez wszystkie najciekawsze informacje usłyszane pierwszego dnia Google I/O.

Streszczenie kolejnych dni konferencji pojawi się na łamach Androida Bez Tajemnic już wkrótce.

Wersja Beta Androida O jest już dostępna

nexus2cee_android-beta-hero_thumb

Tak, to prawda i o tym informowałem was oczywiście we wcześniejszym artykule. Zapisy rozpoczęły się i o ile posiadacie urządzenie spełniające wymogi Google (a niestety w przypadku wczesnych testów oprogramowania zapisać mogą się wyłącznie osoby z telefonami od tego internetowego giganta).

OBSŁUGIWANE URZĄDZENIA TO:

  • Nexus 5X
  • Nexus 6P
  • Nexus Player
  • Pixel C
  • Pixel XL

Lista ta prawdopodobnie zostanie poszerzona o kolejne telefony w przyszłości. Do testów możecie się zapisać, klikając w ten link. Pierwsza wersja testowej wersji Androida jest już dostępna do pobrania dzięki systemowi OTA.

Pod kontrolą Androida działają już ponad 2 miliardy urządzeń na świecie

nexus2cee_screencap202017-05-172013-09-08-2-728x410

Wiadomość tę na scenie ogłosił Sundar Pichai, którego możecie zobaczyć na fotografii powyżej. Dwa miliardy to naprawdę ogromna liczba. Android nie bez powodu jest najchętniej używanym systemem operacyjnym na całym świecie – korzysta z niego ponad 55% wszystkich urządzeń mobilnych, a liczba ta wciąż rośnie.

Android O pozwoli urządzeniom uruchamiać się dwa razy szybciej

ap_resize

Na konferencji Google I/O przedstawiciel tej firmy ujawnił nam dość ciekawą informację – otóż Android O pozwoli urządzeniom uruchamiać się nawet dwa razy szybciej (na scenie wspomniał oczywiście o flagowcu internetowego giganta, Pixelu). Niestety dokładniejsze informacje na temat optymalizacji nie zostały przekazane.

To jednak nie wszystko – dzięki ulepszonej optymalizacji systemu aplikacje będą wykonywały powierzone im zadania również nawet dwa razy szybciej. Zostało to przedstawione na podstawie programu Google Sheets, który okazał się pracować dużo sprawniej.

Wybieranie tekstu będzie inteligentniejsze

nexus2cee_screencap-2017-05-17-14-25-54_thumb

Jedną z ciekawszych funkcji Androida O dla typowego użytkownika będzie mądrzejsze wybieranie tekstu. Do tej pory, by wykonać tę operację, konieczne było przytrzymanie palca na fragmencie tekstu, który chcieliśmy skopiować – nie zawsze działało to perfekcyjnie i wyniki pracy urządzenia dość często trzeba było korygować. Okazuje się, że dzięki nauczaniu maszynowemu proces ten będzie znacznie przyjemniejszy.

nexus2cee_smart_text_500px

Aby wybrać fragment tekstu w najnowszej dystrybucji systemu Google’a jedynym koniecznym krokiem będzie podwójne kliknięcie we fragment zdania, a całą resztą zajmie się telefon. Będzie on w stanie automatycznie wykryć, czym jest zaznaczany fragment tekstu, a następnie podświetlić tylko jego, bez żadnych dodatkowych znaków i części wiadomości. Funkcja ta zadziała dla adresów domowych, adresów e-mail, imion i nazwisk, numerów telefonów itp. Obok zaznaczenia pojawią się jeszcze dodatkowe opcje takie jak, chociażby wyszukanie podświetlonego adresu na mapach Google.

Nowy Android zadebiutuje ze zmienionymi emotkami

nexus2cee_android-o-beta-heart-eyes-emojipedia

Tak, to prawda – po raz kolejny zmienione zostaną emoji dostępne w systemie. Od ósmej odsłony Androida będą one bardziej przypominały te znane z urządzeń Apple’a. W skrócie – będą okrąglejsze. Na górze możecie zobaczyć przykład zmiany, a wszystkie nowe emotki zobaczycie, klikając w ten link.

Pojawi się nowy sposób dostarczania powiadomień

Sposób dostarczania powiadomień w Androidzie nie zmieniał się od lat – od bardzo dawna można było je ujrzeć w pasku powiadomień, który można odsłonić „zjeżdżając” nim na sam dół ekranu. Nie martwcie się jednak, nie znika on z systemu Google’a. Powitajcie za to… kropki, które również będą pełniły tę samą rolę.

nexus2cee_instagram_dot_500px_bestcolors

Kropki te pojawiają się nad ikonką aplikacji, kiedy tylko dostępne jest nowe powiadomienie. Automatycznie przyjmują one kolor ikony, a komunikat można wywołać przez dłuższe przytrzymanie ikony programu. Kropki znikają, gdy wyczyszczony zostanie pasek powiadomień. Ot, cała nowość.

Google Play Protect zabezpieczy wasze urządzenia przed złośliwymi programami

nexus2cee_screencap-2017-05-17-14-29-38_thumb

Google Play Protect to wyewoluowana wersja algorytmu działającego w oparciu o nauczanie maszynowe, który wcześniej zajmował się wyłącznie skanowaniem programów umieszczanych w sklepie Google Play. Jak podaje Google, system który skanował miliardy aplikacji dziennie, które dostępne były do pobrania od teraz będzie sprawdzał również zainstalowane na urządzeniach aplikacje.

Algorytm ten będzie działał w pełni automatycznie, więc wszystkie programy zainstalowane na waszych urządzeniach będą skanowane w tle. Datę ostatniej analizy będzie można sprawdzić w sklepie Google Play w zakładce „Moje gry i aplikacje”. Tam będzie można też przeprowadzić skanowanie na żądanie użytkownika. W przypadku wykrycia szkodliwego oprogramowania wykryty plik .apk zostanie odinstalowany.

Android Go polepszy doświadczenia płynące z używania low-endowego urządzenia

nexus2cee_screencap-2017-05-17-14-36-17_thumb

Android Go to nowa wersja systemu z zielonym robocikiem, która przystosowana została do działania na urządzeniach wyjątkowo low-endowych (czyli takich, które mają mniej niż 1 GB pamięci RAM). System ten będzie instalowany na najtańszych urządzeniach dostępnych na rynku i będzie zoptymalizowany pod najmniej wydajne układy na rynku.

W pakiecie z Androidem na pokładzie znajdzie się również zmodyfikowana wersja Chrome’a z domyślnie włączoną opcją oszczędzania danych, YouTube Go, który pozwoli na pobieranie filmów do późniejszego obejrzenia oraz wiele innych aplikacji, które polepszą doświadczenia płynące z korzystania z takich telefonów i tabletów. W sklepie Google Play pojawi się również specjalna kategoria dla aplikacji przystosowanych do najtańszych urządzeń. Premiera pierwszych telefonów z Androidem Go – 2018 rok.

Pixel Launcher pozwala teraz na zmianę kształtu ikon

nexus2cee_icons-2-728x428

Do niedawna domyślnym kształtem ikon Pixel Launchera był kształt okrągły. Wszyscy się już do tego przyzwyczaili, a deweloperzy aplikacji rozpoczęli nawet proces zmiany ikon na okrągłe. Na szczęście nowa wersja launchera, która dostępna jest w Androidzie O, pozwala na dostosowanie interfejsu do własnych potrzeb – od teraz można zmieniać kształty ikon na wiele różnych typów.

Do wyboru dostępnych jest wiele opcji takich jak:

  • Brak zmiany
  • Okrągłe
  • Zaokrąglone na rogach
  • Squircle
  • Cylindryczne

Szybkie ustawienia zmienia kolor w Androidzie O

Do tej pory szybkie ustawienia w Androidzie miały kolor szary. Wraz z premierą najnowszej odsłony systemu Google’a zmieniają one kolor na… szary. Tak, dobrze słyszeliście – jedyną różnicą jest nieco inny odcień. Po lewej aktualny kolor szybkich ustawień, a po prawej ten nowy.

VPS pozwoli na łatwą nawigację wewnątrz budynków

nexus2cee_screencap-2017-05-17-14-48-53_thumb

GPS to usługa powszechnie znana, która pozwala na szybką lokalizację w terenie oraz jest głównym narzędziem niezbędnym do poprawnej nawigacji. Co jednak, jeśli jesteśmy wewnątrz budynku, gdzie w większości przypadków GPS nie działa, a musimy znaleźć drogę do danego celu? Z tym zadaniem pomoże nam VPS (Virtual Positioning Service), który dzięki aparatowi telefonu będzie w stanie skonstruować wirtualną mapę danego obszaru. Będzie on w stanie posłużyć np. do nawigacji do potrzebnego produktu w sklepie, a funkcja ta będzie bazowała na wcześniej zebranych danych.

Koniec z brakującymi emotkami

nexus2cee_emoji_thumb

Czy zdarzyła się wam kiedyś taka sytuacja – korzystacie z jakiejś aplikacji do czatu ze znajomymi i w odpowiedzi otrzymujecie pusty prostokąt? Jest to wina braku danej buźki emoji na naszym urządzeniu, a tego problemu niestety nie da się łatwo naprawić, gdyż jedyną sprawdzoną metodą jest aktualizacja systemu. W Androidzie O zostanie to poprawione – deweloperom aplikacji zostaną udostępnione takie narzędzia, dzięki którym będą mogli oni dołączyć odpowiedni pakiet emotek do swojej aplikacji. Funkcja ta będzie działać na wszystkich urządzeniach działających pod kontrolą Androida KitKat wzwyż.

Podświetlenie nocne zostało udoskonalone

nexus2cee_dual-pane-1

Podświetlenie nocne to dość ciekawa funkcja, którą można znaleźć na wszystkich urządzeniach działających pod kontrolą Androida 7.1 i wzwyż. Pozwala ona na dostosowanie jasności ekranu do oświetlenia w nocy, a także na ograniczenie emisji niebieskiego światła. Wraz z Androidem O opcja ta staje się jeszcze lepsza – od teraz będziemy mogli dostosować natężenie filtru, który nakładany jest na ekran po włączeniu tej funkcji. Proste i przydatne!

nexus2cee_2017-1

Dostęp do widgetów stał się jeszcze łatwiejszy

nexus2cee_wid-728x644

Interakcje, które pojawiają się podczas dłuższego przytrzymania ikony aplikacji, zostały poszerzone o kolejne funkcje – od teraz dzięki temu gestowi uzyskamy dostęp również do widżetów aplikacji, które normalnie należałoby umieścić na pulpicie. Pozwoli to na zaoszczędzenie miejsca i czasu podczas korzystania z telefonu.

Źródło: Android Police

2 myśli na temat “Google I/O 2017 – wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Dzień pierwszy

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.