Google I/O 2017 – wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Dzień drugi

io17-social-1200x630-indigo

Google I/O co roku jest wspaniałym świętem dla fanów Androida i produktów Google – na tej konferencji możemy dowiedzieć się wszystkiego na temat planów tego internetowego giganta dotyczących rozwoju systemu z zielonym robocikiem oraz udoskonalania swoich usług. Natłok informacji, który pojawia się na Google I/O jest tak ogromny, że ciężko połapać się co jest ważne, a co nie. Właśnie dlatego postanowiłem przygotować ten artykuł, w którym przedstawię wszystkie najważniejsze informacje z tej konferencji, które są wartościowe dla osób mieszkających w Polsce (czyli pominiemy usługi przeznaczone nie na nasz rynek). Zapraszam do zapoznania się z moim artykułem.

Android jest dla nas priorytetem w przypadku konferencji Google I/O, także jemu przyjrzymy się najdokładniej. Pierwszą część tego artykułu możecie znaleźć tutaj, a to jest druga część, podczas której zajmiemy się drugim dniem konferencji Google I/O.

Ustawienia Bluetooth pozwolą na wybór wersji AVRCP

nexus2cee_avrcp-hero2-728x407

Ulepszania standardu Bluetooth ciąg dalszy. Na konferencji Google I/O oznajmione zostało, że wraz z premierą Androida O do dyspozycji użytkowników przeznaczone zostaną narzędzia, które umożliwią zmianę wersji profilu AVRCP, który odpowiedzialny jest za zdalne sterowanie systemami Audi/Video. Jak podaje Wikipedia:

„Profil AVRCP dostarcza standardowego interfejsu do sterowania telewizorami, sprzętem Hi-Fi, itp. Profil ten pozwala użytkownikowi na kontrolę wszystkich urządzeń audio/wideo, do których ma on dostęp, przy pomocy jednego pilota zdalnego sterowania (lub innego urządzenia pełniącego tę funkcję). AVRCP definiuje sposób kontroli strumieniowego obrazu i dźwięku, to znaczy pauzowanie, zatrzymywanie, włączanie odtwarzania, oraz kontrolę głośności oraz inne operacje, które mogą zostać wykonane przy pomocy pilota zdalnego sterowania.”

Więc właśnie tego możecie się spodziewać.

Pojawi się nowa wersja Pixel Launchera

Pixel Launcher to następna launchera Google Now. Z tej aplikacji korzysta prawie milion osób na całym globie, a liczba ta ciągle rośnie. Internetowy gigant nieustannie aktualizuje swoje programy i to samo stało się z ich launcherem – na targach Google I/O dostrzeżono nową wersję tej aplikacji. Poniżej zamieszczam film autorstwa redaktorów 9to5google, który pokazuje, jak ma wyglądać nowy design. Zepsuję wam jednak zabawę – jest okropny.

Animacje będą bazowane na prawach fizyki

nexus2cee_pba_chart-728x461

Koniec z nierealnymi animacjami, które zobaczyć można było w większości aplikacji – na konferencji mogliśmy dowiedzieć się, że Google przygotowało specjalną aktualizację swoich narzędzi, która pozwoli na animowanie obiektów na urządzeniu zgodnie z obowiązującymi (przynajmniej na tym świecie) prawami fizyki.

nexus2cee_fling-animation

Pozwoli to na ograniczenie sytuacji, w których animacje polegały na wyznaczaniu ścieżek danego obiektu, a gdy obiekt ten miał zmienić kierunek, ścieżka była kończona, a deweloper wyznaczał nową. Szczerze mówiąc, wyglądało to niezbyt ciekawie. Jak prezentuje się to przy zachowanych zasadach fizyki? Zobaczcie sami.

nexus2cee_spring-release

Nowe animacje działają w oparciu o całkowicie nowe API. Każdy ruch obiektu w aplikacjach będzie mógł od teraz być zdefiniowanym atrybutami takimi jak SpringForce lub FlingAnimation. Poniżej przedstawiam wam jeszcze kilka przykładów.

Android O zaprezentuje nowe menu baterii

nexus2cee_batt-728x428

Aktualnie w Androidzie podczas przeglądania zakładki informującej nas o zużyciu baterii nie możemy zorientować się, czy aplikacja była przez nas użytkowana przez długi okres, czy jest po prostu źle napisana i drenuje baterię bez potrzeby. Na Google I/O przedstawiono ulepszone menu baterii, które pozwoli użytkownikom na znacznie łatwiejsze rozeznanie się w danej sytuacji.

Android O statystyki prezentuje nieco inaczej. Przede wszystkim przedstawia on zużycie baterii przez aplikacje jako procent na czas korzystania z programu. Oczywiście nieco głębsze statystyki można uzyskać poprzez kliknięcie nazwy danej aplikacji. Proste, a zarazem użyteczne rozwiązanie – oby takich więcej.

Google przedstawia nowe narzędzia dla deweloperów aplikacji Android Wear

wear-collection-1990

Android Wear to relatywnie nowa platforma, której narzędzia nie są jeszcze tak rozwinięte, jak całej reszty rodziny Androida. Z tego powodu Google postanowiło zmienić tę sytuację i na Google I/O przedstawiło nowe narzędzia, które ułatwią życie twórcom aplikacji na smart-zegarki. Już wkrótce będą oni mogli skorzystać z dwóch atrybutów – TextRenderer i ComplicationDrawable. Pierwszy z nich automatycznie dopasowuje tekst do wyznaczonej granicy, a drugi zajmuje się obsługą stylów.

Czcionki będą od teraz mogły być częścią aplikacji

nexus2cee_downloadable-fonts-hero

Dodawanie swojej czcionki do aplikacji nie jest rzeczą bardzo trudną – wystarczy umieścić ją w plikach programu, a oprogramowanie będzie się po prostu do danej czcionki odwoływać. Niestety, dużym problemem jest to, że wiele aplikacji może korzystać z tych samych czcionek, a to oznacza stratę cennego miejsca w pamięci urządzenia – po co przechowywać na nim kilka kopii tego samego pliku, skoro wystarczy jedna? Z pomocą przychodzi nowa funkcja zaprezentowana na Google I/O 2017.

Od teraz aplikacje, dzięki nowemu API, będą mogły pobierać czcionki od obsługiwanego dostawcy. Pierwszym z nich jest serwis Google Fonts, który obsługuje ponad 800 czcionek. Gdy dana aplikacja pobierze pliki danej czcionki na nasze urządzenie, a druga aplikacja będzie chciała z nich skorzystać, to nic nie będzie stało na przeszkodzie – programy będą dzielić te pliki między sobą, co zmniejszy miejsce zajmowane w pamięci telefonu.

Jedna myśl na temat “Google I/O 2017 – wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Dzień drugi

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.