Wszystkie najciekawsze funkcje Androida Oreo w jednym miejscu

Nasze przewidywania sprzed kilku dni się sprawdziły – Android O otrzymał nazwę po słodkich ciasteczkach przekładanych kremem i nazywa się Oreo. Niestety wczorajsza prezentacja tego systemu mogła nas mocno zawieść, ponieważ była bardzo krótka i praktycznie nic nie przedstawiała. Z tego powodu, w dzisiejszym artykule, postanowiłem dokładnie przedstawić wam wszystkie najciekawsze funkcje ósmej odsłony Androida w jednym miejscu. Mam nadzieję, że będzie ona dla was ciekawym źródłem informacji. Miłego czytania!

Uwaga: jesteś ciekawy, czy Twój telefon otrzyma aktualizację do Androida Oreo? Jeśli tak, to możesz to sprawdzić w tym artykule!


Android O przyspieszy urządzenia


ap_resize

Android Oreo ma znacznie przyspieszyć nasze urządzenia – telefony mają uruchamiać się nawet dwa razy szybciej! To jednak nie wszystko – dzięki ulepszonej optymalizacji systemu aplikacje będą wykonywały powierzone im zadania również nawet dwa razy szybciej. Informacje te zilustrowane zostały na diagramie powyżej.


Wybieranie tekstu jest inteligentniejsze


nexus2cee_screencap-2017-05-17-14-25-54_thumb

Jedną z ciekawszych funkcji Androida O dla typowego użytkownika jest mądrzejsze wybieranie tekstu. Do tej pory, by wykonać tę operację, konieczne było przytrzymanie palca na fragmencie tekstu, który chcieliśmy skopiować – nie zawsze działało to perfekcyjnie i wyniki pracy urządzenia dość często trzeba było korygować. Okazuje się, że dzięki nauczaniu maszynowemu proces ten już wkrótce stanie się znacznie przyjemniejszy.

nexus2cee_smart_text_500px

Aby wybrać fragment tekstu w najnowszej dystrybucji systemu Google’a jedynym koniecznym krokiem będzie podwójne kliknięcie we fragment zdania, a całą resztą zajmie się telefon. Będzie on w stanie automatycznie wykryć, czym jest zaznaczany fragment tekstu, a następnie podświetlić tylko jego, bez żadnych dodatkowych znaków i części wiadomości. Funkcja ta zadziała dla adresów domowych, adresów e-mail, imion i nazwisk, numerów telefonów itp. Obok zaznaczenia pojawią się jeszcze dodatkowe opcje takie jak, chociażby wyszukanie podświetlonego adresu na mapach Google.


NOWY ANDROID POSIADA ZMIENIONE EMOTIKONY


nexus2cee_android-o-beta-heart-eyes-emojipedia

Tak, to prawda – po raz kolejny zmienione zostały emoji dostępne w systemie. Od ósmej odsłony Androida bardziej przypominają one te znane z urządzeń Apple’a. W skrócie – będą okrąglejsze. Na górze możecie zobaczyć przykład zmiany, a wszystkie nowe emotki zobaczycie, klikając w ten link.


Nowy sposób dostarczania powiadomień


Sposób dostarczania powiadomień w Androidzie nie zmieniał się od lat – od bardzo dawna można było je ujrzeć w pasku powiadomień, który można odsłonić „zjeżdżając” nim na sam dół ekranu. Nie martwcie się jednak, nie znika on z systemu Google’a. Powitajcie za to… kropki, które również będą pełniły tę samą rolę.

nexus2cee_instagram_dot_500px_bestcolors

Kropki te pojawiają się nad ikonką aplikacji, kiedy tylko dostępne jest nowe powiadomienie. Automatycznie przyjmują one kolor ikony, a komunikat można wywołać przez dłuższe przytrzymanie ikony programu. Kropki znikają, gdy wyczyszczony zostanie pasek powiadomień. Ot, cała nowość.


GOOGLE PLAY PROTECT ZABEZPIECZY WASZE URZĄDZENIA PRZED ZŁOŚLIWYMI PROGRAMAMI


nexus2cee_screencap-2017-05-17-14-29-38_thumb

Google Play Protect to wyewoluowana wersja algorytmu działającego w oparciu o nauczanie maszynowe, który wcześniej zajmował się wyłącznie skanowaniem programów umieszczanych w sklepie Google Play. Jak podaje Google, system który skanował miliardy aplikacji dziennie, które dostępne były do pobrania od teraz sprawdza też te zainstalowane na telefonach użytkowników.

Algorytm ten działa w pełni automatycznie, więc wszystkie programy zainstalowane na waszych urządzeniach są skanowane w tle. Datę ostatniej analizy będzie można sprawdzić w sklepie Google Play w zakładce „Moje gry i aplikacje”. Tam będzie można też przeprowadzić skanowanie na żądanie użytkownika. W przypadku wykrycia szkodliwego oprogramowania wykryty plik .apk zostanie odinstalowany.


SZYBKIE USTAWIENIA ZMIENIAją KOLOR W ANDROIDZIE O


Do tej pory szybkie ustawienia w Androidzie miały kolor szary. Wraz z premierą najnowszej odsłony systemu Google’a zmieniły one kolor na… szary. Tak, dobrze słyszeliście – jedyną różnicą jest nieco inny odcień. Po lewej aktualny kolor szybkich ustawień, a po prawej ten nowy.

VPS pozwala NA ŁATWĄ NAWIGACJĘ WEWNĄTRZ BUDYNKÓW


nexus2cee_screencap-2017-05-17-14-48-53_thumb

GPS to usługa powszechnie znana, która pozwala na szybką lokalizację w terenie oraz jest głównym narzędziem niezbędnym do poprawnej nawigacji. Co jednak, jeśli jesteśmy wewnątrz budynku, gdzie w większości przypadków GPS nie działa, a musimy znaleźć drogę do danego celu? Z tym zadaniem pomoże nam VPS (Virtual Positioning Service), który dzięki aparatowi telefonu będzie w stanie skonstruować wirtualną mapę danego obszaru. Będzie on w stanie posłużyć np. do nawigacji do potrzebnego produktu w sklepie, a funkcja ta będzie bazowała na wcześniej zebranych danych.


KONIEC Z BRAKUJĄCYMI EMOTKAMI


nexus2cee_emoji_thumb

Czy zdarzyła się wam kiedyś taka sytuacja – korzystacie z jakiejś aplikacji do czatu ze znajomymi i w odpowiedzi otrzymujecie pusty prostokąt? Jest to wina braku danej buźki emoji na naszym urządzeniu, a tego problemu niestety nie da się łatwo naprawić, gdyż jedyną sprawdzoną metodą jest aktualizacja systemu. W Androidzie O zostało to poprawione – deweloperom aplikacji zostały już udostępnione takie narzędzia, dzięki którymi będą mogli oni dołączyć odpowiedni pakiet emotek do swojej aplikacji. Funkcja ta będzie działać na wszystkich urządzeniach działających pod kontrolą Androida KitKat wzwyż.


PODŚWIETLENIE NOCNE ZOSTAŁO UDOSKONALONE


nexus2cee_dual-pane-1

Podświetlenie nocne to dość ciekawa funkcja, którą można znaleźć na wszystkich urządzeniach działających pod kontrolą Androida 7.1 i wzwyż. Pozwala ona na dostosowanie jasności ekranu do oświetlenia w nocy, a także na ograniczenie emisji niebieskiego światła. Wraz z Androidem Oreo opcja ta stała się jeszcze lepsza – od teraz możemy dostosować natężenie filtru, który nakładany jest na ekran po włączeniu tej funkcji. Proste i przydatne!

nexus2cee_2017-1


DOSTĘP DO WIDGETÓW STAŁ SIĘ JESZCZE ŁATWIEJSZY


nexus2cee_wid-728x644

Interakcje, które pojawiają się podczas dłuższego przytrzymania ikony aplikacji, zostały poszerzone o kolejne funkcje – od teraz dzięki temu gestowi uzyskamy dostęp również do widżetów aplikacji, które normalnie należałoby umieścić na pulpicie. Pozwoli to na zaoszczędzenie miejsca i czasu podczas korzystania z telefonu.


ANIMACJE BĘDĄ BAZOWANE NA PRAWACH FIZYKI


nexus2cee_pba_chart-728x461

Koniec z nierealnymi animacjami, które zobaczyć można było w większości aplikacji – Google przygotowało specjalną aktualizację swoich narzędzi, która pozwala na animowanie obiektów na urządzeniu zgodnie z obowiązującymi (przynajmniej na tym świecie) prawami fizyki.

nexus2cee_fling-animation

Pozwala to na ograniczenie sytuacji, w których animacje polegały na wyznaczaniu ścieżek danego obiektu, a gdy obiekt ten miał zmienić kierunek, ścieżka była kończona, a deweloper wyznaczał nową. Szczerze mówiąc, wyglądało to niezbyt ciekawie. Jak prezentuje się to przy zachowanych zasadach fizyki? Zobaczcie sami.

nexus2cee_spring-release

Nowe animacje działają w oparciu o całkowicie nowe API. Każdy ruch obiektu w aplikacjach będzie mógł od teraz być zdefiniowanym atrybutami takimi jak SpringForce lub FlingAnimation. Poniżej przedstawiam wam jeszcze kilka przykładów.

Android O posiada nowe menu baterii


nexus2cee_batt-728x428

Aktualnie w Androidzie podczas przeglądania zakładki informującej nas o zużyciu baterii nie możemy zorientować się, czy aplikacja była przez nas użytkowana przez długi okres, czy jest po prostu źle napisana i drenuje baterię bez potrzeby. Na szczęście Android O jest w stanie naprawić tę funkcję, o czym dalej. System ten statystyki prezentuje nieco inaczej. Przede wszystkim przedstawia on zużycie baterii przez aplikacje jako procent na czas korzystania z programu. Oczywiście nieco głębsze statystyki można uzyskać poprzez kliknięcie nazwy danej aplikacji. Proste, a zarazem użyteczne rozwiązanie.

I to by było na tyle – mam nadzieję, że mój zbiór funkcji wam się spodobał. Jeśli tak było, to nie zapomnijcie dodać mojej strony do zakładek i zaglądać tu częściej!

Skomentuj ten post

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.